
Image not available
Toyota 12 Spoke Powder Coat Silver 18x7.5 Wheels 6x139.7 Rims with Yokohama Geolandar X-CV G057 265/70R18 Tires
MFG Number: 426110C280 - yokohama-geolandar-x-cv-g057-265-70r18In StockWheel & Tire Package
$895.00
PRE-OWNEDIn-Store Purchase Only
Visit us at 2600 S Broadway, Denver, CO 80210 or call for details.
In Stock
One-of-a-kind set — available now
Dispatch within 24 Hours
Your product will be shipped quickly.
3-Year Warranty
Product is covered with warranty conditions.
Why Shop With Us
Fast Shipping
Quick dispatch and reliable delivery to your location.
Easy Return
Hassle-free returns within 30 days of purchase.
Warranty Policy
Comprehensive warranty coverage for peace of mind.
Product Information
Product Description
Like new, Original 18" Toyota Tundra Wheels 12 Spoke Rims nice silver factory finish, wrapped in Yokohama Geolandar X-CV G057 265/70R18 tires with less than 100 miles on them only.
Tires are Standard Load — all-weather traction, amazing off-road including Mud, Snow, and Rain conditions.
Overall diameter is about 32.6" (commonly referred to as a 33").
This Package is $2170 retail. Price is only $895 before tax or installation if you need it.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
0% interest financing available for 100 days.
Wheels are 18x7.5J with a high positive offset ET+60 for a tucked, clean stance.
Bolt pattern is 6x139.7 (also known as 6x5.5 inches).
Confirmed fitment:
Toyota Tundra year 2022 to year 2026
Toyota Land Cruiser year 2023 to year 2026
Toyota Sequoia year 2022 to year 2026
Toyota Tacoma year 2023 to year 2026 (newest Gen)
Toyota 4Runner year 2023 to year 2026 (newest Gen)
May also fit other vehicles but due to high offset may require spacers or adaptors.
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
Have any questions? Swing by and ask any.
Tires are Standard Load — all-weather traction, amazing off-road including Mud, Snow, and Rain conditions.
Overall diameter is about 32.6" (commonly referred to as a 33").
This Package is $2170 retail. Price is only $895 before tax or installation if you need it.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
0% interest financing available for 100 days.
Wheels are 18x7.5J with a high positive offset ET+60 for a tucked, clean stance.
Bolt pattern is 6x139.7 (also known as 6x5.5 inches).
Confirmed fitment:
Toyota Tundra year 2022 to year 2026
Toyota Land Cruiser year 2023 to year 2026
Toyota Sequoia year 2022 to year 2026
Toyota Tacoma year 2023 to year 2026 (newest Gen)
Toyota 4Runner year 2023 to year 2026 (newest Gen)
May also fit other vehicles but due to high offset may require spacers or adaptors.
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
Have any questions? Swing by and ask any.
Technical Specifications
Rim Specifications
| Rim Brand | Toyota + Yokohama |
|---|---|
| Rim Model | 12 Spoke |
| Rim MFG# | 426110C280 |
| Bolt Pattern | 6x139.7 |
| Diameter | 18.0" |
| Width | 7.5" |
| Offset | 60mm |
| Center Bore | 95.1mm |
| Finish | Powder Coat Silver |
Tire Specifications
| Tire Brand | Yokohama |
|---|---|
| Tire Model | Geolandar X-CV G057 |
| Tire MFG# | yokohama-geolandar-x-cv-g057-265-70r18 |
| Tire Size | 265/70R18 |
| Load Range | SL |
| Tire Condition | Like New |
Customer Reviews
No reviews yet. Be the first to review this product!