
Image not available
Jeep 5 Y-Spoke Powder Coat Bronze 17x7.5 Wheels 5x127 Rims with BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 285/70R17 Tires
MFG Number: 68508686AA - bfgoodrich-all-terrain-ta-ko2-2-285-70r17In StockWheel & Tire Package
$2,295.00
PRE-OWNEDIn-Store Purchase Only
Visit us at 2600 S Broadway, Denver, CO 80210 or call for details.
In Stock
One-of-a-kind set — available now
Dispatch within 24 Hours
Your product will be shipped quickly.
3-Year Warranty
Product is covered with warranty conditions.
Why Shop With Us
Fast Shipping
Quick dispatch and reliable delivery to your location.
Easy Return
Hassle-free returns within 30 days of purchase.
Warranty Policy
Comprehensive warranty coverage for peace of mind.
Product Information
Product Description
OEM, Set of Five, 17" Jeep Wrangler 392 Beadlock Bronze 17x7.5 Wheels 5x127mm Rims with BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 285/70R17 Tires (Set of 5)
Tires are Load Range C, 6 ply — all-weather traction, amazing off-road including Mud, Snow, and Rain conditions with less than 300 miles on them only.
Overall diameter is 33" inches.
Wheels are 17x7.5J with a high positive offset ET+44.45 for a tucked, clean stance.
Package price is $2,295 before tax or installation if you need it.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
0% interest financing available for 100 days.
Bolt pattern is 5x127 mm (also known as 5x5 inches).
Confirmed fitment:
Jeep Gladiator — year 2019 to year 2026
Jeep Wrangler — year 2007 to year 2026
Will also fit the following vehicles if paired with smaller or bigger tires:
Chrysler Town & Country — year 2008 to year 2016
Ram C/V — year 2013 to year 2018
Jeep Commander — year 2005 to year 2010
Jeep Grand Cherokee — year 1999 to year 2022
Chrysler Voyager — year 2020 to year 2026
Chrysler Pacifica — year 2004 to year 2026
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
Message to confirm fitment or to ask about alternate tire sizes, brands, or different wheel finishes.
Tires are Load Range C, 6 ply — all-weather traction, amazing off-road including Mud, Snow, and Rain conditions with less than 300 miles on them only.
Overall diameter is 33" inches.
Wheels are 17x7.5J with a high positive offset ET+44.45 for a tucked, clean stance.
Package price is $2,295 before tax or installation if you need it.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
0% interest financing available for 100 days.
Bolt pattern is 5x127 mm (also known as 5x5 inches).
Confirmed fitment:
Jeep Gladiator — year 2019 to year 2026
Jeep Wrangler — year 2007 to year 2026
Will also fit the following vehicles if paired with smaller or bigger tires:
Chrysler Town & Country — year 2008 to year 2016
Ram C/V — year 2013 to year 2018
Jeep Commander — year 2005 to year 2010
Jeep Grand Cherokee — year 1999 to year 2022
Chrysler Voyager — year 2020 to year 2026
Chrysler Pacifica — year 2004 to year 2026
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
Message to confirm fitment or to ask about alternate tire sizes, brands, or different wheel finishes.
Technical Specifications
Rim Specifications
| Rim Brand | Jeep + BFGoodrich |
|---|---|
| Rim Model | 5 Y-Spoke |
| Rim MFG# | 68508686AA |
| Bolt Pattern | 5x127 |
| Diameter | 17.0" |
| Width | 7.5" |
| Offset | 44.45mm |
| Center Bore | 71.5mm |
| Finish | Powder Coat Bronze |
Tire Specifications
| Tire Brand | BFGoodrich |
|---|---|
| Tire Model | All-Terrain T/A KO2 |
| Tire MFG# | bfgoodrich-all-terrain-ta-ko2-2-285-70r17 |
| Tire Size | 285/70R17 |
| Load Range | C |
| Tire Condition | Like New |
Customer Reviews
No reviews yet. Be the first to review this product!